Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do wspólnej modlitwy.

Msza święta dla wielu praktykujących katolików to bardzo ważne wydarzenie w tygodniu. Msza to również według bardzo wielu religii uobecnienie ofiary na krzyżu Jezusa w sposób bezkrwawy na ołtarzu. Są też różnorodne rodzaje takich mszy. Oprócz nabożeństw, które są w niedzielę, wyróżniamy inne ważne msze w trakcie roku. Święta, w jakich jako praktykujący katolik należy brać udział to przede wszystkim Boże Narodzenie, Wielkanoc, Triduum Paschalne, Środa Popielcowa.

 

Sylwester oraz Pierwszy dzień roku to także czas, kiedy osoby wierzące idą na mszę świętą do kościoła. Wierzący zbierają się wówczas w swoich własnych kościołach na mszy, by podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie, różne sukcesy. Msza święta jest centrum życia chrześcijańskiego. Msza święta jest podzielona na dwie podstawowe części. Pierwsza część to Liturgia Słowa po akcie pokuty. Drugą częścią jest Liturgia Eucharystyczna. Ta część polega na tym, iż jest to ofiara dla Ojca, zarówno od Jezusa Chrystusa, jak i od wiernych, bo wedle chrześcijańskiej wiary także jesteśmy dziećmi Boga. Sama msza święta zaczyna się od procesji świątecznej, o ile jest jakaś ważniejsza uroczystość. Następnie kapłan daje znak krzyża i ludzie zgromadzeni w świątyni powtarzają wraz z kapłanem ten znak. Tak samo msza kończy się błogosławieństwem. Dalszym krokiem jest również akt pokuty.

 

Przyznajemy się wtedy do tego, że jesteśmy grzeszni. Kapłan w trakcie mszy zaprasza wspólnotę wiernych do modlitwy. Potem ksiądz przechodzi do zasadniczej części mszy swiętej. To pierwsze czytanie, psalm, drugie czytanie oraz liturgia słowa. Warto również dodać, iż 2 czytania nie na każdej mszy są czytane. W tygodniu zazwyczaj kapłan czyta tylko jedno czytanie. Psalm również nie za każdym razem jest identycznie śpiewany. Zależy to od tego, czy jest okres Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, to inne są końcówki śpiewania psalmu. Wówczas w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w czasie wielkiego postu nie śpiewa się Alleluja. Zaś w okresie świąt wigilijnych w kościele dołącza się też w trakcie mszy kolędy. Co mszę kapłan wygłasza także napisane przez siebie kazanie. Następuje ono tuż po odczytaniu Ewangelii. W każdy dzień kazanie jest inne.

 

Głównym elementem każdej mszy jest także komunia święta. Wówczas wszyscy katolicy gromadzą się przeważnie pod ołtarzem, gdzie ksiądz udziela komunii. Rozdaje on komunię świętą prosto z kielicha wprost do ust wierzących. W niektórych kościołach jest taki zwyczaj, iż wierni przychodzą na środek i tam ksiądz albo kilku księży (co zależy od ilości wiernych), podchodzi i udzielają tam komunii. W wierze chrześcijańskiej na msze wierni przychodzą do kościoła całą rodziną. Już nawet małe dzieci są tam przynoszone, ażeby od najmłodszych lat poznały swoją wiarę oraz kulturę. Znakomita większość tych maluchów jest przygotowywana do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, który jest bardzo ważny dla katolików.

Dodaj komentarz