Uzależnienie nie determinuje naszego życia.

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za chorobę. Można bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które tylko przy pomocy fachowej terapii udaje się przezwyciężyć. I w tym miejscu musimy podkreślić, że pokonanie tej choroby nie oznacza całkowitego wyleczenia.

 

Alkoholizm zalicza się bowiem do tego typu chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, że alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednak życie to ma szansę wyglądać całkiem inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Ażeby jednak tak to się potoczyło, konieczna jest fachowa opieka nad osobą chorą. Jeżeli ktoś chce pokonać alkoholizm, wspaniałym miejscem do tego jest profesjonalna klinika ,w której leczenie posiada rzeczywiście charakter kompleksowy. Pobyt w takim miejscu zapewnia pierwszy i podstawowy warunek skutecznej terapii – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi też przejść detoks. Detoks jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby chorej, ale też do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniona jest w jej psychice. Bo tak naprawdę prawdziwa walka o przezwyciężenie choroby toczy się w jej głowie. I to właśnie dlatego aspekt psychologiczny choroby alkoholowej jest tak istotny. Detoks alkoholowy Lublin za każdym razem wymaga zaangażowania pacjenta. Jeśli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli już nie ma w sobie chęci do walki, trudno spodziewać się postępów.

 

Wiedząc o tym doskonale, lekarze w pierwszej kolejności pracują nad podejściem swoich własnych pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, próbują w pełni zaangażować. Tych jednak, którzy chcą walczyć, wspierają w podtrzymaniu tej determinacji. W momencie gdy widzą, iż determinacja jest, że pacjent chce walczyć, przechodzą dalej. Podczas kolejnego etapu terapii starają się dotrzeć do źródła uzależnienia. Ponieważ samo uzależnienie od alkoholu nim nie jest. Alkoholizm jest efektem. Motyw, który zachęcił pacjenta do nadmiernego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego znalezienie jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala podjąć dalszą pracę. To niewątpliwie wymaga czasu. Ale powinno się go wygospodarować, ażeby w końcu oswobodzić się od złego w swojej głowie, który spowodował, że pacjent jest w takiej a nie innej sytuacji. A w momencie kiedy to się uda, możemy przejść następnego etapu. Jego zadaniem jest nauczenie pacjenta, jak powinna sobie radzić w sytuacjach stresujących. Dlaczego? Bo w szczególności w takich momentach powraca wielka ochota sięgnięcia po alkohol. W dodatku chory uczy się też odmawiania alkoholu ludziom trzecim oraz radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego mała ilość może spowodować nawrót choroby.

 

Aspekt psychologiczny leczenia alkoholizmu jest niewiarygodnie istotny. Można wręcz powiedzieć, że nie ma możliwości skutecznej terapii, bez współpracy z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, jak najbardziej potrafi także dać znakomite wyniki, ale musi ono być uzupełnione pracą z psychologiem.

Dodaj komentarz